Всички новини от Перник и региона
Готова ли е Турция да обяви война на Русия? Община Перник: Не е нярно, че се ограничава достъпа до общината. Всички граждани, всеки ден, ще мога... Перничанка ще отговаря за неплащане на издръжка на малолетното си дете
   РегистрацияПарола

Фурор на нашите борци! Три от общо четири титли завоюваха състезателите на СК Борба "Миньор" (Перник) на международния турнир по класическа борба Никола Петров

3 февруари 2016  zapernik.com  3 коментара

Три от общо четири титли завоюваха състезателите на СК Борба "Миньор" (Перник) на международния турнир по класическа борба "Никола Петров".

При най-леките (59 кг) отсъстваше Иво Ангелов, който се лекува от жълтеница. Неговият съотборник в "Миньор" (Перник) - Александър Костадинов беше достоен заместник и след три победи грабна златото. Костадинов стартира с технически туш – 8:0 срещу Стефан Григоров от Монтана и 10:0 срещу египтянина Ради Ахмед Таха. За първото място европейският ни шампион от 2014-а победи с с 6:0 арменеца Геворг Гарбиян.

При 85-килограмовите друг представител на "Миньор" - Николай Байряков остави зад себе си представители на държави с големи традиции в борбата и след успех с 3:0 на финала над арменеца Максим Манукян си заслужи титлата. В първата си схватка Байряков победи с технически туш с 8:0 Айрин Рамадановски, а след него отнесе с 6:0 иранеца Пейван Резаи.

В същата категория световния и европейски шампион Христо Маринов загуби на старта от финалиста Манукян с 4:0.

При най-тежките (до 130 кг) двама борци от "Миньор" (Перник) стигнаха до финала Любомир Димитров победи с 8:0 лекуващия контузия до скоро - Милослав Методиев. На полуфинала Димитров срази арменеца Едгар Хачатрян с 14:5, а Методиев надделя над венецуелеца Ервин Карбальо с 5:4. Заради доброто си представяне Любо Димитров препаса златния пояс на "Никола Петров", с което стана 45-горд носител на отличието. За най-добър чужденец при класиците беше избран арменецът Мигран Артуниан (71 кг).

Български финал имаше и в кат. до 66 кг, където бесарабският българин Константин Стас (Славия 2009) победи с технически туш 10:0 варненецът Свилен Костадинов. Стас стартира с технически туш срещу Андрей Борисов (НСА-Академик) - 11:0, а на полуфинала се справи и с венецуелеца Ривас - 7:3. В другия поток Костадинов победи двама иранци - Исан Хасан - 4:0 и Махмуд Хабиби - 6:2.

Двама българи представители на "Миньор" (Перник) останаха в подножието на овакантената от Явор Янакиев олимпийска категория до 75 кг. Илиян Георгиев загуби на финала от арменеца Чалян – 0:8 и остана със сребро. Миналогодишният носител на пояса "Никола Петров" - Даниел Александров срази италианецът Русо Циро с 8:0 и взе бронз. На полуфинала Георгиев надделя трудно с 3:2 точки над Александров, който слезе от горната категория до 80 кг.

Единственият с квота за Рио до момента - Елис Гури (Миньор) остана със сребро в кат. до 98 кг. На финала световният шампион за 2011-а загуби от арменеца Артур Алексанян с 0:4, който е един от най-титулуваните борци в категорията – бронзов олимпийски медалист, двукратен световен и трикратен европейски шампион.

В същата категория Пламен Ташев ("Локо" Варна) остана пети, след като в оспорвана битка за бронза отстъпи пред иранеца Хосеини Амирходеини – 6:6.

В 54-издание на международната надпревара се включиха 221 борци от 24 държави. Безспорно в столичната зала "Универсиада" най-добро представяне направиха класиците, които спечелиха четири титли. Всичките в оспорваните олимпийски категории.

Състезанието уважиха двама министри на спорта Красен Кралев и на земеделието Десислава Танева. На откриването, на турнира, те почетоха петкратната световна шампионка Станка Златева, която наскоро обяви край на състезателната си кариера. Най-титулуваната ни състезателка в женската борба се раздели по шампионски с любимия спорт. Златева получи почетна купа от президента на българската федерация по борба - Валентин Йорданов.

Световният шампион и бронзов медалист от Пекин 2008 - Явор Янакиев, който също прекрати състезателната си кариера бе отличен от министър Кралев с почетен плакет за приноса му в развитието и успехите на българската борба. От Спортното министерство наградиха още перничанина Боян Радев и президента на БФБ Валентин Йорданов с новия почетния знак на ведомството.

Националите ни ще могат да спечелят още квоти за Рио на предстоящите олимпийски квалификации. Първата е в Жренянин (Сърбия) от 15 до 17 април, следва Улан Батор (Монголия) от 22 до 24 април и Истанбул (Турция) от 6 до 8 май.

Добави/гласувай в Свежо   Добави в Любими.ком   Сподели във Фейсбук Запомни    Изпрати    За печат